O rasie

strona w budowie

Wzorzec kraju pochodzenia rasy :
https://www.thekennelclub.org.uk/breed-standards/terrier/staffordshire-bull-terrier/
oraz wersja polska – wzorzec ZKwP
https://www.zkwp.pl/wzorce/76.pdf

CHOROBY WYSTĘPUJĄCE W RASIE.

L2HGA – kwasica hydroksyglutarowa (L-2-Hydroxyglutaric Aciduria)
to zaburzenie neurometaboliczne o dziedzicznym podłożu. Polega na podwyższeniu kwasu hydroksyglutarowego w płynie mózgowo-rdzeniowym, osoczu i moczu chorego osobnika, co powoduje szereg klinicznych defektów neurologicznych, drgawki, ataksję, demencję, ataki lękowe, sztywność mięśni, nietolerancję wysiłku.
Tutaj film ze staffikiem dotkniętym tym schorzeniem https://youtu.be/yDg-fpmWfRs
Choroba dziedziczy się autosomalnie recesywnie, co oznacza, że oboje rodzice muszą być nosicielami aby dać chorego potomka. Na dzień dzisiejszy nosicieli jest niewiele, nie trzeba ich wykluczać z hodowli. Takie osobniki są zdrowe i kojarzone z „czystymi” będą dawać zdrowe potomstwo. Badanie DNA w kierunku L2HGA można wykonywać w laboratoriach w tym się specjalizujących. W bazie rodowodowej staffików http://www.sbtpedigree.com od wielu lat gromadzone są wyniki DNA dla tej choroby, dlatego można tam śmiało sprawdzić statusy choroby przodków swojego psa.

HC – zaćma dziedziczna (hereditary cataract)
zaćma dziedziczna to choroba oczu wpływająca na przejrzystość soczewki, prowadzi do ślepoty. Jest też nazywana zaćmą pierwotną aby odróżnić ją od zaćmy wtórnej (która towarzyszy innym schorzeniom), zaćmy pourazowej i starczej. Objawy kliniczne pojawiają się obustronnie w pierwszym roku  życia i postępują z wiekiem prowadząc do całkowitej ślepoty już w wieku trzech lat.
Choroba dziedziczy się autosomalnie recesywnie tak jak L2HGA. Pod kątem nosicielstwa HC staffików jest niewiele, są klinicznie zdrowe i mogą być używane do hodowli w kojarzeniu z osobnikami  „czystymi”. Również dla tej choroby zbierane są wyniki w bazie www.sbtpedigree.com i można sprawdzić status choroby przodków swojego psa.

PHPV –  pierwotne hiperplastyczne przetrwałe ciało szkliste (Persistent hyperplastic primary vitreous)
to choroba oczu, polega na braku regresji ciała szklistego oka w życiu płodowym ok.4-5 tygodnia ciąży (błona naczyniowa pozostaje po urodzeniu szczenięcia za soczewką oka). Prowadzi do odkładania się osadów na soczewce, co może prowadzić do łagodnego upośledzenia wzroku aż do ciężkiej ślepoty zależnie od stopnia schorzenia. PHPV może występować samodzielnie lub wraz z innymi schorzeniami oczu. Jest to choroba sporadyczna u psów, najczęściej wrodzona i typu jednostronnego, ale może być dwustronna i mieć podłoże genetyczne o dziedziczeniu autosomalnym dominującym lub recesywnym.

Odnotowano przypadki występowania PHPV u staffordshire bull terrierów w UK. Aktualnie podejrzewa się , że może mieć podłoże dziedziczne, ale sposób dziedziczenia jest nieznany,  nie ma też testu DNA na tę chorobę. PHPV można wykryć w badaniu oftalmoskopowym już w wieku 6 tygodni, choroba nie znika samoistnie, więc wystarczy zbadać w tym kierunku jednokrotnie.